Profi orvosok
Dr. Lévai Péter, Dr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen
A macskák születési szemhéjszéli rendellenességei gyakran okoznak problémát, amelyeket időben fel kell ismerni és kezelni. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb szemhéj betegségeket, azok tüneteit és kezelési lehetőségeit.
A szemhéj fő feladata, hogy védje a szemgolyót és eloszlassa a könnyfilmet. Ehhez arra van szükség, hogy a szemhéjak ráfeküdjenek a szemfelszínre és pislogásnál teljesen összeérjenek.
A kutyáktól eltérően a macskáknak nincs igazi szempillájuk, hanem a mobilisabb felső szemhéjon egy sor megerősödött pofaszőrzet adja a kezdetleges szempilla sort.
A kiscicák zárt szemmel jönnek a világra, ami olyan 10-14. nap körül a belső szemzugtól kezdődően nyílik ki.
Szemhéjszéli agenesis és következményesen a szaruhártyára lógó szőrszálak
Egyik probléma, amikor a kiscica szeme előbb nyílik ki a várt időnél. Ilyenkor még a könnytermelés nem megefelelő, ezért mindenképpen támogató kezelés szükséges. Gyakori műkönnyezéssel és esetleg antibiotikumos kiegészítéssel lehet segíteni, amíg megérik a könnyrendszer.
Gyakrabban fordul elő, hogy később nyílik a szem. Ha nem látszódik duzzanat, váladékozás vagy diszkomfort, akkor a természetes szétnyílási folyamatot meleg vizes borogatással lehet elősegíteni. Nagyon ritka az az elváltozás, amikor a szemhéjszélek egyáltalán nem tudnak szétnyílni és orvosi beavatkozásra van szükség (ankyloblepharon).
Viszont ha duzzanatot és/vagy váladékozást látunk, akkor mindenképpen a megfelelő kezelést kell kapniuk, mert fertőzés miatt későbbeikben a szaruhártya hegesedhet, összenövések (symblepharon - kötőhártya a szaruhártyával összenő) alakulhatnak ki vagy akár szarhártya perforáció is bekövetkezhet.
Ilyen esetben a szemhéjszél nem fejlődik ki rendesen. Macskákban ez a leggyakoribb születési rendellenesség és minden fajtában előfordulhat. Ha az egyed érintett, akkor részletes szemészeti szakvizsgálat szükséges, valamint ki kell zárni más ezzel egyidejű rendellenességet (íriszen, érhártyán vagy a látóidegfőn is lehetnek elváltozások).
Leggyakrabban a felső szemhéj külső része érintett és mind a két oldalon jelen van. Legritkábban a belső szemzugnál is látható elváltozás.
Mivel a kiscicák már ezzel születnek gyakori, hogy csak részlegesen zárt a szemhéj vagy teljesen nyitva van. Ha csak kis részt érint az elváltozás, akkor lehetnek tünetmentesek, de azoknál az állatoknál, ahol már nagyobb a kiterjedés, másodlagos szaruhártya elváltozások és diszkomfort jelenik meg. Ilyen diszkomfort a váladékozás, szaruhártya erezettség, megvastagodás és fekély. Kezelése az elváltozás súlyosságától függ és a műkönnyes csepegtetéstől egészen a komplikált szemhéjműtétig terjedhet.
Szemhéjszéli agenesis és következményesen a szaruhártyára lógó szőrszálak
Kevésbé gyakori elváltozás macskákban, mint kutyákban. Elsődleges entropium jellemzően a belső szemzugnál brachycephal (rövid orrú fajták pl.: perzsa) fajtákban fordul elő. Másodlagosan pedig előfordulhat minden fajtában és korcsoportban. Fiataloknál inkább krónikus irritáció, szaruhártyafekély, kötőhártyagyulladás, sequestrum miatt alakul ki, míg idősekben a szemhéjrugalmasságának csökkenése miatt, illetve a szem mögött található zsír megfogyatkozása miatt a szem beljebb kerül.
Külső szemzug entropium
Műtéti korrekció javasolt a későbbi következmények (kötőhártya- és szaruhártyagyulladás, szaruhártya elhalás, vagyis sequestrum, illetve szaruhártya perforáció) elkerülése miatt.
Belső szemzug entropium
Macskákban elsődlegesen nem fordul elő, inkább másodlagosan valamilyen sérülést követően. Elváltozás függvényében műtéti korrekció javasolt.
Mivel a macskáknak nincs valódi szempillájuk, ezért kutyáktól eltérően náluk ritka a rossz helyen növő szempillaszőr, de ettől függetlenül előfordulhatnak. Ectopic cilium a szemhéj belső oldalán nő, míg a distichia a szemhéjszéli meibom mirigyek kivezető járatainál jelenik meg. Trichiasis általában a rosszul kifejlődött szemhéjszél miatt alakul ki és a szemhéj környékén található hosszú szőrök a szemfelszínre lógnak. Mindezek műtéti úton korrigálhatóak.
Ennek a születési rendellenesség jellemzője, hogy egy bőrszöveti elem olyan helyen jelenik meg a szemnél, ahol nem volna szabad (pl.: szaruhártya). Ez a szövet általában normál bőrszöveti elemeket tartalmaz (pl.: szőrszál, keratinizált sejtek, zsír, mirigyek). Spontán kialakulhat bármilyen fajtában, de esetleg tenyésztésnél túlterhelt állatoknál gyakrabban fordulhat elő.
Macskákban ritka és jellemzően a külső szemzugnál láthatóak. Megjelenése változatos, mert érintheti az egész szemzugot vagy csak a kötőhártya, esetleg a szaruhárta egy részét. Lehet egy vagy kétoldali, de kétoldali elváltozásnál előfordulhatnak más fejlődési rendelleneségek is. Idővel méretben nem szokott változni, viszont a szőr tovább nőhet rajta, ami helyi irritációt okoz. Tünete lehet a könnyezés, kötőhártya- és/vagy szaruhártyagyulladás.
Kezelése mindig az elváltozástól függ. Lehet, hogy csak a kötőhártyából kell kimetszeni, vagy helyi fagyasztással elég a szőrszálak visszanövését megakadályozni, de előfordulhat, hogy teljes szaruhártyaműtéten szükséges átesnie az állatnak.
Természetesen az, hogy érdemes már örökbefogadás vagy vétel előtt az állatokat megtekinteni, hogy van-e valamilyen probléma a szemükkel. Ha látjuk, hogy probléma van, mégis a családhoz került, akkor mielőbbi szemészeti szakvizsgálat javasolt a lehetséges kezelések vagy szövődmények megbeszéléséhez.
Dr. Lévai Péter, Dr. Kovács Teréz és Dr. Rácz Emese szemész állatorvosok várják szemészeti szakrendelésen
Orvosaink és rendelőnk a legújabb, legszigorúbb állatorvosi szemészeti szakrendelés feltételeinek is eleget tesz. Erről bővebben itt olvashat!
Rendelőnk szemészeti szakrendelés végzésére jogosult 2021 óta, melyet a Magyar Állatorvosi Kamara szabályoz.
Hívjon ha kérdése van vagy akár időpont foglalás miatt az alábbi telefonszámok bármelyikén: +36-1-290-4410 vagy +36-30-534-5914