A szemférgesség
A Thelaziasis egy Thelazia callipaeda nevű parazita által okozott fertőzés. A kórokozó korábban „keleti szemféreg” néven volt ismert, mert elsősorban a Távol-Keleten volt elterjedt. Első európai előfordulását Olaszországban, 1989-ben írták le, azóta Európában is egyre több helyen számolnak be róla.
Magyarországon 2014-ben találkoztak vele először, azonban az utóbbi években egyre többször fordul elő szemészeti betegeink között. Vadállatok közül ragadozókban, nyulakban, kedvenceink közül pedig elsősorban kutyákban fordul elő. Macskákban ritkább, valószínűleg a tisztálkodási szokásaik miatt, de ők is fertőződhetnek. Nagyon ritkán emberekben is képes megtelepedni.
A Thelazia élete
A fertőzést itthon egy gyümölcslégy faj, a Phortica variegata terjeszti, mint köztigazda. Ezek a rovarok az emlősállatok könnyéből táplálkoznak, ilyenkor tudják átvinni a fertőzést egyik állatról a másikra. A fertőződés a Phortica fajok aktivitásának megfelelően, nyáron és ősz elején a leggyakoribb.
A légy a féreg lárváival fertőzi az állatokat, melyek aztán néhány hét alatt érik el a felnőttkort. A kifejlett példányok 1-2 cm hosszúságúak, ritkán szabad szemmel is észrevehetők, de jellemzően rejtetten, a kötőhártyazsákban, a harmadik szemhéj mögött és a könnycsatornában tartózkodnak. A gazdaállatban akár egy évig is életképesek.
Szemféreg tünetei
A parazita jelenléte folyamatos irritációt jelent a szemnek, ebből adódnak a tünetek, melyek általában viszonylag enyhék: fokozott könnyezés, váladékozás, szem viszketése.
Ritkábban súlyosabb tünetek, kifejezett kötőhártya gyulladás, hunyorgás, szaruhártya gyulladás vagy szaruhártya fekély is kialakulhatnak.
A szemféreg kezelése
A betegség kezelése a férgek mechanikai eltávolításával kezdődik, melyhez helyi érzéstelenítést alkalmazunk, és esetenként a kutyus bódítása szükséges. Ezt követően megfelelő féreg elleni hatóanyag (spot on, vagy tabletta) adásával folytatjuk, hogy az esetleg ügyesebben elbújó példányok, és a lárvák is elpusztuljanak, valamint az ismételt fertőzést megelőzhessük.
Mivel ezek a hatóanyagok a szívférgességre is hatással vannak, a kezelés megkezdése előtt szívféreg szűrés javasolt (kapcsolódó cikk: Szívférgesség kimutatása, kezelése és megelőzése). Ezeken felül tüneti kezelést is alkalmazunk, például kötőhártya gyulladás esetén gyulladás csökkentő cseppet, vagy szaruhártya fekély esetén annak megfelelő terápiát.